Arduinomedia.com

Arduino ile RGB Led Kullanımı-RGB Led Sürme

Bu dersimizde arduino ile RGB led kullanmak için gerekli RGB led arduino bağlantısını ve RGB ledarduino kodlarını inceleyeceğiz.

Arduino ile RGB Led Kullanımı-RGB Led Sürme

Sıfırdan arduino dersleri serimizin bu dersinde arduino ile RGB led kontrolü için gerekli RGB led arduino bağlantısını ve RGB led arduino kodlarını inceleyeceğiz.

RGB Led Nedir?

RGB led, içerisinde  kızmızı (Red), Yeşil(Green) ve Mavi (Blue) olmak üzere 3 adet led bulunan Led çeşitidir. İsmini bu 3 rengin ingilizce baş harflerinden alır. Red-Green-Blue (RGB). RGB Led içerisinde bulunan 3 renk led sayesinde bu 3 rengin dışında bir çok renkte ışık verme özelliğine sahiptir. RGB Led renk değiştirmek için bu 3 rengin karışımlarını kullanır. Bu nedenle bir çok arduino projesinde kullanılmaktadır.

RGB Led arduino bağlantısı yapılırken renk bacakları arduino PWM özellikli 3,5,6,8,9,10,11 numaralı pinlere bağlanmalıdır.

RGB Led 4 bacaklı led şeklinde veya basit bir devre kartı üzerine entegre edilmiş halde satılmaktadır. İki tür RGB led kullanımı aynıdır.

RGB led kullanımında dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise kullandığınız RGB ledin anot ya da katot olması durumudur. RGB led anot ya da katot olma durumuna göre arduino bağlantısı ve arduino kodları farklılık göstermektedir.

Peki kullandığımız RGB ledin ortak anot ya da ortak katot özelliğini nasıl anlarız? Burada yapacağınız basit bir işlem var. Biraz sonra anlatacağımız bağlantı şemasını ve kodları oluşturduğunuzda eğer RGB led hiç ışık vermiyorsa sadece uzun bacağını 5V ise Gnd, Gnd ise 5V olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır. RGB led uzun bacağı 5V pinine bağlı iken yanıyorsa ortak anot RGB led, Gnd pinine bağlı iken yanıyorsa ortak katot RGB led demektir.

Ortak Anot RGB Led Nasıl Çalışır?

rgb-cesitleri-ortak-anot-rgb-led

rgb-cesitleri-ortak-anot-rgb-led

Ortak anot RGB Led arduino bağlantısı yapılırken en uzun bacak arduino 5V pinine bağlanmalıdır.

Ortak Katot RGB Led Nasıl Çalışır?

rgb-cesitleri-ortak-katot-rgb-led

rgb-cesitleri-ortak-katot-rgb-led

Ortak anot RGB Led arduino bağlantısı yapılırken en uzun bacak arduino Gnd pinine bağlanmalıdır.

Şimdi sırasıyla ortak anot ve ortak katot RGB led arduino bağlantı devrelerini ve arduino RGB led kodlarını inceleyelim.

Ortak Anot RGB Led Arduino Bağlantı Şeması

RGB-led-arduino-baglanti-semasi-ortak-anot

RGB-led-arduino-baglanti-semasi-ortak-anot

Ortak anot RGB led arduino bağlantısı yapılırken en uzun bacak arduino 5V pinine bağlanmalıdır. Diğer renk bacakları ise arduino pwm pinlerinden birine bağlanmalıdır. Bu örnek için 9,10 ve 11 numaralı pwm pinlerini kullanacağız.

Ortak Anot RGB Led Arduino Kodları

Kodlarda dikkat etmemiz gereken durum ise; ortak anot RGB led kullandığımız için yanmasını istediğimiz renk pinine 0 pwm sinyalini, yanmasını istemediğimiz renk pinine 255 pwm sinyalini gönderiyoruz. Farklı renkler elde etmek için tüm renk pinlerine 0-255 arasında değişen farklı pwm sinyalleri gönderebilirsiniz.

Ortak Katot RGB Led Arduino Bağlantı Şeması

RGB-led-arduino-baglanti-semasi-ortak-katot

RGB-led-arduino-baglanti-semasi-ortak-katot

Ortak anot RGB led arduino bağlantısı yapılırken en uzun bacak arduino Gnd pinine bağlanmalıdır. Diğer renk bacakları ise arduino pwm pinlerinden birine bağlanmalıdır. Bu örnek için 9,10 ve 11 numaralı pwm pinlerini kullanacağız.

Ortak Anot RGB Led Arduino Kodları


Kodlarda dikkat etmemiz gereken durum ise; ortak akatot RGB led kullandığımız için yanmasını istediğimiz renk pinine 255 pwm sinyalini, yanmasını istemediğimiz renk pinine 0 pwm sinyalini gönderiyoruz. Farklı renkler elde etmek için tüm renk pinlerine 0-255 arasında değişen farklı pwm sinyalleri gönderebilirsiniz.

Şimdi belirli zaman aralıklarında sürekli renk değiştiren RGB led arduino kodları için bir örnek hazırlayalım.


Kodları incelediğimizde; random(0,255); kodunu kullanarak her bir renk değeri için 0 ile 255 pwm değeri aralığında rastgele sinyaller üreterek gerekli renk değişkenine aktarıyoruz. Sonrasında analogWrite komutu ile bu rastgele değerleri ilgili renk bacağının bağlı olduğu arduino pinine yazdırıyoruz. Sonrasında delay(1000); komutu ile 1 saniye bekletiyoruz.

Yukarıdaki kodu arduinoya yüklediğinizde 1 saniye aralıklarla sürekli renk değiştiren RGB led arduino çalışmanız hazır olacaktır.

Konuyla ilgili soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden yazabilirsiniz.

Yeni yazılardan haberdar olmak için arduinomedia facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/arduinomedia/

Bir sonraki dersimizde görüşmek dileğiyle…

Etiketler:

Yorumlar
  1. mustafa kansu dedi ki:

    “Ortak anot RGB Led arduino bağlantısı yapılırken en uzun bacak arduino Gnd pinine bağlanmalıdır.”
    Şeklindeki ifade Ortak KATOT RGB Led…………şeklinde olmalı

  2. JOHNNY CEDAR dedi ki:

    A REALLY GREAT SOURCE OF INFORMATION. I WISH THEY PUBLISHED THIS EVERY WHERE