Arduinomedia.com

Mblock ve arduino buton ile led yakma

mBlock ile arduino programlama eğitim serisinin 2. dersinde ardunioya buton bağlamak için gerekli devre şemasını, arduino ile buton değerini okumak için gerekli mblock kodlarını ve butona basıldığında arduinoya bağlı ledi yakmak için gerekli mblock kodlarını inceleyeceğiz.

Mblock ve arduino buton ile led yakma

Merhaba sevgili arduinomedia.com takipçileri… mBlock-arduino derslerine hoşgeldiniz. mBlock ve arduino eğitim serisinin 2. dersinde ardunioya buton bağlamak için gerekli devre şemasını, arduino ile buton değerini okumak için gerekli mblock kodlarını ve butona basıldığında arduinoya bağlı ledi yakmak için gerekli mblock kodlarını inceleyeceğiz.

Bu dersimizde temel olarak;

  • Buton nedir?
  • Butonlar arduinoya nasıl bağlanır?
  • mblock ile buton değeri nasıl okunur?
  • mBlolck buton ile led yakma,
  • Buton ile led yakmak için gerekli mblock kodları nasıl yazılır? sorularının cevapları hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Buton Nedir?

Butonlar arduino projelerinin en önemli nesnelerinden bir tanesidir. Buton ile led yakma, seçim yapma ve bir çok işlem gerçekleştirilebilir. Çok çeşitli butonlar olmakla birlikte bu ders için 4 pinli buton kullanacağız.

 

Buton ile led kontrolü için gerekli arduino devresi…

Arduinoya bağlı bir ledi buton ile kontrol etmek için aşağıdaki devre şemasını hazırlamamız gerekiyor.

arduino-mblock-buton-led-kontrolü-nasıl-yapılır

arduino-mblock-buton-led-kontrolü-nasıl-yapılır

Yukarıdaki devre şemasını incelediğimizde buton bağlantısı için; butonun bir pininden 5V pinine bir kablo çekiyoruz. Butonun diğer pinine 220 ohm’luk bir direnç bağlıyoruz. Direncin dışarıda kalan ucundan GND pinine, direncin içerde kalan pininden arduino dijital pinlerinden birine kablo çekiyoruz. Led’i de şemada görüldüğü gibi bağlıyoruz.

Led bağlantısını bir önceki yazımızda detaylı incelediğimiz için üzerinde fazla durmadık. Arduino ve mblock ile led yakma ile ilgili aşağıdaki linke tıklayarak 1.dersi inceleyebilirsiniz.

#Ders1- mBlock ve arduino ile led yakma

#ders-1-mblock-ve-arduino-ile-led-kontrolü-nasıl-yapılır

Arduino ile buton değeri nasıl okunur?

Butonlar 0 ya da 1 dijital değerini üretirler. Yani butona basılmadığında arduinoya 0, butona basıldığında arduinoya 1 değerini gönderirler. Butonun bağlı olduğu dijital pin değerini okuyarak oluşan değere göre çeşitli işlemler yaptırabiliriz.

Buton ile led kontrolü için gerekli mBlock kodları nasıl yazılır?

Bu ders için butonu arduino kartının 2 numaralı dijital pinine bağladığımız için bu pindeki değeri okumamız gerekiyor. Bu işlem için aşağıdaki mBlock kodunu kullanmamız gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

Buradan okunan değeri mantıksal karşılaştırma yaparak, eğer butona basılmış ise yani okunan değer 1 ise ledin bağlı olduğu 3 numaralı dijital pine sinyal göndererek ledin yanmasını sağlayacağız. Butona basılmadığında ise 0 değerini döndüreceği içi led yanmayacaktır.

Buton ile led kontrolü için mblock kodlarının tamamı aşağıdaki gibi olmalıdır.

buton-ile-led-kontrolü-mblock-arduino-kodları

buton-ile-led-kontrolü-mblock-arduino-kodları

 

mBlock kodlarını arduinoya yüklemek için en üstteki ‘Arduino Programı’ koduna fare ile sağ tıklayarak açılan menüdene ‘Arduinoya yükle’ seçeneğini tıklayın. Program arduino kipine geçecektir. Açılan ekranın sağ üst bölümündeki ‘Arduinoya Yükle’ butonuna tıklayarak yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kodları arduinoya yükleme sırasında ‘Seri kapı bulunamadı’ gibi bir uyarı çıkarsa, üst menüde ‘Bağlan–>Seri Port’ adımlarını izleyerek arduinonun bağlı olduğu port seçimi yapılmalıdır.

mblock-arduino-port-seçimi-nasıl-yapılır

mblock-arduino-port-seçimi-nasıl-yapılır

SONUÇ:

Sonuç olarak butonlar basıldığında 1 , basılmamışken 0 değerini üretirler. Bu nedenle arduino dijital pinlerinden birine bağlanmaları gerekir. Bu yazıda Mblock ile butonun bağlı olduğu arduino dijital pin değeri okutularak ve mantıksal karşılaştırma yapılarak , butonun basılma durumuna göre led yakma, söndürme işlemi yaptık.

Konu ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

Yeni yazılardan anında haberdar olmak için arduinomedia facebook hesabını takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/arduinomedia/

Bir sonraki dersimizde mblock ile potansiyometre kullanımını inceleyeceğiz.

Bir sonraki dersimize geçiş yapmak için tıklayın…

#Ders 3-Mblock ve arduino ile potansiyometre kullanımı

#ders-3-mblock-ve-arduino-ile-potansiyometre-kullanımı

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.