Arduinomedia.com

Arduino ile Buzzer Kullanımı-Buzzer ile Ses Çıkarma

Bu derste buzzer çeşitlerini, arduino buzzer bağlantısını ve buzzer arduino kodlarını inceleyeceğiz. Buzzer ile şarkı çalmak için notalar kullanacağız.

Arduino ile Buzzer Kullanımı-Buzzer ile Ses Çıkarma

Sıfırdan arduino derslerinin bu dersinde arduino ile buzzer kullanımını inceleyeceğiz. Ayrıca buzzer çeşitlerini, arduino buzzer bağlantısını ve buzzer arduino kodlarını inceleyeceğiz.

Buzzer nedir? Buzzer nasıl çalışır?

Buzzer arduino projelerinde ses çıkarmak, uyarı sesleri üretmek, basit düzeyde müzik çalmak için kullanılan mini hoparlör çeşididir.

Bazı buzzer çeşitleri sadece tek bir bip sesi üretebilirken, piezo buzzer ismi verilen buzzer çeşidi ise elektrik sinyalinin şiddetine göre farklı sesler üretebilmektedir. Bu sayede basit düzeyde müzikler çalmak için kullanılabilirler.

Arduino buzzer modülü bağlantısı nasıl yapılır?

Buzzer üzerinde iki adet bağlantı pini bulunmaktadır. Uzun olan pin + pini, kısa olan pin ise – pinidir. Buzzer arduino bağlantısı yapılırken + pini arduino dijital pinlerinden birine, – pini ise araya 100 ohm’luk bir direnç koyarak arduino Gnd pinine bağlanmalıdır.

Buzzer arduino bağlantısı genel olarak arduino led bağlantısı gibi bağlanmaktadır.

arduino-ile-buzzer-bağlantısı

arduino-ile-buzzer-bağlantısı

Buzzer arduino kodları nasıl yazılır?

Arduino buzzer kodlarını incelediğimizde; ilk olarak buzzer isminde bir değişken oluşturduk ve buzzer bağlantısını yaptığımız  arduino pin numarasını değişken değeri olarak atadık. void setup() kısmında buzzer değişkenini pinMode(buzzer,OUTPUT); kodu ile çıkış pini olarak ayarladık.

void loop() kısmında   digitalWrite(buzzer,HIGH); kodu ile buzzer’a elektrik sinyali göndererek ses çıkarmasını sağladık. delay(1000); komutu ile 1 saniye buzzer’ın ses vermesini sağlıyoruz. Sonra  digitalWrite(buzzer,LOW); komutu ile buzzer elektrik sinyalini kesiyo ve ses çıkışını durduruyoruz. Tekrar delay(1000); komutu ile 1 saniye bekletiyoruz. Kodlar sürekli tekrarlanacağından 1’er saniye aralıklarla ses çıkaran bir arduino buzzer uygulaması yapmış olduk.

Arduino buzzer müzik kodları

Arduino ile piezo buzzer kullanarak basit anlamda müzikler çalabileceğimizi konu başında söylemiştik.

Buzzer ile nota çaldırmak için öncelikle her notanın bir sayısal karşılığı olduğunu bilmemiz gerekiyor.

arduino-buzzer-müzik-nota-çaldırma

arduino-buzzer-müzik-nota-çaldırma

Yukarıdaki tabloda buzzer ile müzik çalmak için gerekli nota değerleri verilmiştir.

Ayrıca buzzer ile müzik arduino kodları için aşağıdaki iki kodun görevini bilmemiz gerekiyor.

tone(buzzer pin numarası, nota değeri); 

Yukarıda kodlarda buzzer pin numarası yazan yere buzzer’ın bağlı olduğu arduino pin numarasını yazılmalıdır. nota değeri yazan yere ise yukarıdaki tablodaki nota değerlerinden herhangi birini yazabilirsiniz.

noTone(buzzerPin);  kodu ile buzzerdan ses çıkmasını durdurabilirsiniz.

Bu bilgiler doğrultusunda aşağıdaki kodları oluşturarak arduino ile notaları sırasıyla çalabiliriz.


Ayrıca buzzer ile İstiklal Marşı’mızı çalabilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki  arduino buzzer istiklal marşı kodunu arduinoya yükleyemeniz yeterli olacaktır.

ÖZET:

Bu dersimizde arduino ile buzzer kullanımı için gerekli buzzer arduino bağlantı devresinin inceledik. Buzzer ile ses çıkarma için gerekli arduino kodlarının nasıl yazılacağını inceledik. Ayrıca buzzer ile müzik çalma için gerekli kodları inceledik.

Konu ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

Yeni yazılardan anında haberdar olmak için arduinomedia facebook hesabını takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/arduinomedia/

Bir sonraki dersimizde görüşmek dileğiyle…

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.