Arduinomedia.com

Mblock ve arduino ile potansiyometre kullanımı

mBlock ve arduino eğitim serisinin 3. dersinde ardunioya potansiyometre bağlantısı için gerekli bağlantı şemasını, arduino ile potansiyometre değerini okumak için gerekli mblock kodlarını inceleyeceğiz.

Mblock ve arduino ile potansiyometre kullanımı

Merhaba sevgili arduinomedia.com takipçileri… mBlock-arduino derslerine hoşgeldiniz. mBlock ve arduino eğitim serisinin 3. dersinde ardunioya potansiyometre bağlantısı için gerekli bağlantı şemasını, arduino ile potansiyometre değerini okumak için gerekli mblock kodlarını ve potansiyometre değerini mBlock serial ekranda göstermek için yapılacak işlemleri inceleyeceğiz.

Bu dersimizde temel olarak;

  • Potansiyometre nedir, potansiyometre kullanım alanları nerelerdir?
  • Potansiyometre arduinoya nasıl bağlanır?
  • mblock ile potansiyometre kullanımı,
  • mBlock seri port ekranında potansyiometre değeri gösterme,
  • mBlock potansiyometre kodları nasıl yazılır?

sorularının cevapları hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Potansiyometre nedir?

Potansiyometre ayarlanabilir bir direnç türüdür. Üzerindeki döndürülebilen ucu sayesinde sağa sola çevirerek direnç değerini ayarlanabilir. Bu sayede üzerinden geçen akım miktarı değiştirilebilir. Radyolardaki ses yüksekliğini ayarlamak için kullandığımız düğme aslında bir potansiyometre türüdür.

Arduino ile potansiyometre bağlantısı nasıl yapılır?

Potansiyometreler bir çok arduino projesinde kullanılmaktadır. Potansiyometreler 0 ile 1023 arasında analog değer döndürebilmektedir. Bu nedenle potansiyometre arduino ile kullanılırken arduino üzerindeki A0-A5 analog pinlerinden birine bağlanmalıdır.

Potansiyometreler 3 bacağı olan elektronik elemanlarıdır. Bu bacaklardan sol ve sağdaki + veya – uçlarıdır. Ortadaki bacak ise değer okuma bacağıdır. Bağlantı yapılırken soldaki ucu 5V veya GND pinlerine bağlama durumuna göre potansiyometre döndürüldüğünde 0’dan 1023’e veya 1023’den 0’a doğru değer üretecektir. Yani potansiyometrenin ayar çubuğu size doğru iken sol taraftaki bacağını GND, sağ tarafraki bacağını 5V pinine bağlarsanız potansiyometreyi sola çevirdikçe 0’a doğru azalan, sağa çevirdikçe 1023’e doğru artan değer elde edebilirsiniz. Potansiyometre arduino bağlantısı aşağıdaki şemadaki gibi yapılmalıdır.

arduino-potansiyometre-bağlantısı-nasıl-yapılır

arduino-potansiyometre-bağlantısı-nasıl-yapılır

 

mBlock ile potansiyometre değeri nasıl okunur?

mBlock programı ile potansiyometre değeri okuyabilmek için aşağıdaki kodlar yazılmalıdır.

Potansiyometreden okunan değeri mblock programı seri ekranında göstermek için yukarıdaki gibi iki kodu birleştirmemiz gerekmektedir.

Sonrasında aşağıdaki mBlock kodlarını hazırlamalıyız.

 

mBlock kodlarını arduinoya yüklemek için en üstteki ‘Arduino Programı’ koduna fare ile sağ tıklayarak açılan menüdene ‘Arduinoya yükle’ seçeneğini tıklayın. Program arduino kipine geçecektir. Açılan ekranın sağ üst bölümündeki ‘Arduinoya Yükle’ butonuna tıklayarak yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kodları arduinoya yükleme sırasında ‘Seri kapı bulunamadı’ gibi bir uyarı çıkarsa, üst menüde ‘Bağlan–>Seri Port’ adımlarını izleyerek arduinonun bağlı olduğu port seçimi yapılmalıdır.

mblock-arduino-port-seçimi-nasıl-yapılır

mblock-arduino-port-seçimi-nasıl-yapılır

 

Kodları arduinoya yükledikten sonra seri ekranda sürekli olarak potansiyometreden okunan değeri göstermeye başlayacaktır. Potansiyometreyi sağa-sola çevirerek ekrandaki değerin 0 ile 1023 arasında değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Eğer burada herhangi bir değer görünmüyorsa üstteki ‘Bağlan’ menüsünden ‘Seri Port’ seçeneğinden arduinonun bağlı olduğu portu seçtiğinizde ekranda değerler görünmeye başlayacaktır. Ekranda yazan karakterleri anlamlı hale getirmek için sağ alt taraftaki ‘harf hali’ seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

mblock-arduino-port-seçimi-nasıl-yapılır

mblock-arduino-port-seçimi-nasıl-yapılır

 

SONUÇ:

Bu yazıda potansiyometre arduino  bağlantısının nasıl yapılacağını, potansiyometre değerini okuyabilmek için yazılacak mBlock kodlarını ve potansiyometre değerini mBlock serial ekranda göstermek için gerekli işlemleri inceledik.

Konu ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

Yeni yazılardan anında haberdar olmak için arduinomedia facebook hesabını takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/arduinomedia/

Bir sonraki dersimizde potansiyometre kullanarak arduinoya bağlı bir ledin parlaklığını ayarlayamak için gerekli işlemleri anlatacağız.

Bir sonraki derse geçiş yapmak için tıklayınız…

#Ders 4: mblock ve arduino ile potansiyometre kullanarak led parlaklığı ayarlama

#ders-4-mblock-ve-arduino-potansiyometre-ile-led-parlaklık-kontrolü

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.