Arduinomedia.com

Mblock ve arduino ile led yakma

mBlock ile arduino programlama eğitim serisinin ilk dersinde mblock programını ve arduino kullanarak led yakmak için gerekli devre şemasını, arduinoya bağlı bir ledi yakıp söndürmek için yapılacak işlemleri ve yazılacak mBlock kodlarını inceleyeceğiz.

Mblock ve arduino ile led yakma

Merhaba sevgili arduinomedia.com takipçileri… mBlock-arduino derslerine hoşgeldiniz. İlk dersimizde mblock ve arduino ile led yakmak için gerekli devre şemasını, arduinoya bağlı bir ledi  yakıp söndürmek için yapılacak işlemleri  ve yazılacak mBlock kodlarını inceleyeceğiz.

Bu dersimizde temel olarak;

  • Mblock programı hakkında genel bilgi,
  • Mblock ile arduino programlama,
  • Arduino led bağlantısı,
  • Mblcok ile led yakma,
  • Mblcok kodlarını arduinoya yükleme ile ilgili detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

mBlock programı nedir?

mBlock programı blok programlama mantığıyla sürükle bırak kod blokları sayesinde kodlama yapmak için kullanılan bir araçtır. mBlock programı ile arduino, mbot, ultimate gibi bir çok kartı programlayabiliriz.

Bu eğitim serisinde mblock programı ile arduino kullanımı ile ilgili şu başlıklar hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

mBlock ve arduino ile led yakmak için gerekli devre şeması…

Led arduino ve bir çok robotik projenin en çok kullanılan devre elemanlarından bir tanesidir. Ledlerin iki bacağından uzun olan + (pozitif) uçtur ve arduino dijital pinlerinden birine bağlanmalıdır. Kısa olan bacak ise – (negatif) uçtur ve arduino kartına GND pininden bağlanmalıdır.

 

Ledlerin yanması için  20 mA (miliamper) gerilim yeterlidir fakat arduinonun herhangi bir dijital pininden 5V akım elde edebiliyoruz. Bu değer led için çok yüksek bir derğerdir. Bu nedenle ledin – ucu ile arduino kartın GND pini arasına 220 ohm’luk bir direnci seri olarak bağlamamız gerekir. Bu sayede hem ledi hem de arduino kartını zarar görmeye karşı korumuş oluruz.

 

mblock-ve-arduino-ile-led-kontrolü

mblock-ve-arduino-ile-led-kontrolü

Görseldeki devre kurulumunu gerçekleştirdikten sonra mblock ile kodları yazmaya başlayalım.

mBlock ile arduino kartı ve port seçimi nasıl yapılır?

Mblock ile arduino kodlamaya başlamadan önce hangi arduino kartını kullandığımızı mBlock programında belirtmemiz gerekiyor. Bu işlem için üst menülerden ‘Kartlar’ başlığını tıklayarak kullanacağımız arduino kartını işaretlememiz gerekiyor.

mblock-arduino-kart-seçimi-nasıl-yapılır

mblock-arduino-kart-seçimi-nasıl-yapılır

Standart olarak uno modeli seçili gelecektir. Eğer farklı bir arduino modeli kullanacaksanız uygun kartı seçebilirsiniz.

Bir sonraki işlem arduinoyu bağladığımız port seçimi olacaktır. Port seçimini doğru yapılmazsa, mblockta hazıladığımız arduino kodlarını arduinoya yüklerken sorun olacaktır ve kodları arduinoya yüklemeyecektir.

Bu işlem için yine üst menüden ‘Bağlan’ başlığının altındaki ‘Seri Port’ seçeneğinden sonra gerekli port seçimini yapmalıyız. Burada COM1 sürekli aktif olarak karşımıza çıkacaktır. Arduinoyu bilgisayara bağladıktan sonra COM1 haricindeki diğer portu seçmemiz gerekiyor. Eğer buradaki port sayısı daha fazla ise arduinoyu bilgisayardan çıkarıp port numaralarından hangisinin eksildiğini listeden kontrol ederek arduino port numarasını tespit edebilirsiniz.

mblock-arduino-port-seçimi-nasıl-yapılır

mblock-arduino-port-seçimi-nasıl-yapılır

Gerekli seçimleri yaptıktan sonra kodlamaya başlayabiliriz.

Mblock ve arduion ile led yakma kodları nasıl yazılır?

Önceki aşamalarda arduino kartı kullanacağımızı belirttiğimiz için kod blokları arasındaki ‘Robotlar’ seçeneğinin altında kullanacağımız arduino kodları aktif olacaktır. Arduino kodlarını ve ‘Kontrol başlığındaki sürekli tekrarla ve 1 saniye bekle kodlarını kullanarak görseldeki kod bloğunu hazırlamalıyız.

mblock-ile-arduino-led-yakma-kodları

mblock-ile-arduino-led-yakma-kodları

Kodları incelediğimizde, herhangi bir dijital pini ‘YÜKSEK’ yapmak aslında o pine elektrik sinyali göndermek demektir. Tam tersi herhangi bir dijital pini ‘DÜŞÜK’ yapmak aslında o pindeki elektrik sinyalini kesmek demektir. Bu kodu kullanırken hazırladığımız arduino devresinde ledin uzun yani pozitif bacağını arduino 2 numaralı dijital pinine bağladığımız için koddaki pin numarasını da 2 olarak değiştirmemiz gerekiyor. Aralarına 1 saniye bekle kodunu kullanarak 1 er saniye ararlıklarla yanıp sönen (blink) bir led elde etmiş olduk.

mBlock ile hazırlanan kodları arduino karta yükleme….

Buraya kadar tüm işlemleri yaptıysanız geriye bir tek mblock kodlarını arduinoya yüklemek kalıyor. Bu işlem için hazırladığımız kod bloklarının en üstündeki ‘Arduino Programı’ kodunun üstünde farenin sağ tuşuna tıkladıktan sonra açılan menüden ‘arduinoya yükle’ seçimini yapmalıyız.

mblock-kodları-arduinoya-nasıl-yüklenir

mblock-kodları-arduinoya-nasıl-yüklenir

Aynı işlemi üstteki ‘Düzenle’ menüsünün içindeki ‘Arduino Kipi’  seçeneğini işaretleyerek de yapabilirsiniz.

mblock-arduino-kipi

mblock-arduino-kipi

Daha sonra açılan arduino kipi penceresindeki Arduino’ya yükle butonuna basarak hazırladığınız mblock kodlarını arduinoya yükleyebilirsiniz.

mblock-kodları-arduinoya-nasıl-yüklenir-2

mblock-kodları-arduinoya-nasıl-yüklenir

Yükleme işlemi tamamlandığında arduinoya bağlı led 1’er saniye aralıklarla yanıp sönmeye başlayacaktır.

SONUÇ:

Bu derste mblock ile arduino kart ve port seçimi yapmayı, mblock ile arduino kodu yazmayı, mblock ile yazdığımız arduino kodlarını arduino kartına yükleme işlemlerini anlatmaya çalıştık. Buradaki işlemler mblock ile arduino kodlaması için temel bilgileri içerdiğinden çok iyi öğrenilmesi gerekmektedir. Sonraki derslerde bu adımları tekrar tekrar anlatmadan direk kodlamaya geçeceğiz.

Konu ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

Yeni yazılardan anında haberdar olmak için arduinomedia facebook hesabını takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/arduinomedia/

Bir sonraki dersimizde mblock ve arduino  buton ile led kontrolünü inceleyeceğiz.

Bir sonraki dersimize geçiş yapmak için tıklayın…

Ders 2-mBlock ve arduino buton ile led yakma

#ders-2-mblock-arduino-buton-ile-led-kontrolü

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.