Arduinomedia.com

Mblock Potansiyometre ile Servo Motor Kontrolü

mBlock ile arduino programlama eğitim serisinin 6. dersinde, arduinoya bağlı bir servo motoru potansiyometre ile kontrol etmek için gerekli devre şemasını ve mblock kodlarını inceleyeceğiz.

Mblock Potansiyometre ile Servo Motor Kontrolü

Merhaba sevgili arduinomedia.com takipçileri… mBlock-arduino derslerine hoşgeldiniz. mBlock ve arduino eğitim serisinin 6. dersinde mblock servo motoru potansiyometre ile kontrol etmek için gerekli arduino bağlantı şemasını, gerekli mblock kodlarını inceleyeceğiz.

Bu dersimizde mblock ile potansiyometre kullanımı ve mblock ile servo motor kullanımı başlıklı derslerimizde öğrendiklerimizi birleştirerek potansiyometre ile servo motor kontrolü yapacağız. Bu nedenle daha önce bu derslerimizi incelemediyseniz bu dersi daha iyi kavramak için öncelikle aşağıdaki derlerimizi incelemeniz faydalı olacaktır.

#Ders3- mBlock ve arduino ile potansiyometre kullanımı

#ders-3-mblock-ve-arduino-ile-potansiyometre-kullanımı

#Ders4- mBlock ve arduino ile servo motor kullanımı

#ders-5-mblock-ve-arduino-ile-servo-motor-kullanımı

İlk işlem olarak potansiyometrenin ve servo motorun arduino bağlantısını yapalım.

Potansiyometre ile servo motor kontrolü arduino devre şeması…

Şemayı incelediğimizde servo motorun turuncu ver pinini arduino 3 numaralı pwm pinine bağladık. Potansiyometrenin orta bacağını ise arduino A5 analog pinine bağladık. Yukarıdaki şemayı yaptıktan sonra şimdi mblock kodlarını hazırlayalım.

mblcok-ve-arduino-potansiyometre-ile-servo-motor-kontrolü

mblcok-ve-arduino-potansiyometre-ile-servo-motor-kontrolü

Arduino Potansiyometre ile servo motor kontrolü mblock kodları…

Kodlara geçmeden önce potansiyometreden okunan değerin 0-1023 arasındaki analog değerler olduğunu daha önceki derslerimizde öğrenmiştik. Yine servo motorların da 0-180 derece arasında dönüş yapabildiğini biliyoruz. Buradaki verileri birbirine uydurmamız gerekmektedir. Bu işlem için;

180 (max servo açısı) / 1023 (max potansiyometre değeri)= 0,17595…. gibi bir ifade elde edeceğiz. Yani potansiyometre değerini bu 0,17595 ifadesi ile çarparsak potansiyometre değerini 0-180 servo motor açı aralığına indirgemiş olacağız.

Arduino potansiyometre ile servo motor kontrolü için 2 farklı yöntem kullanacağız.

Yöntem 1: Değişken kullanmadan daha kısa kodlarla…

mblcok-arduino-potansiyometre-ile-servo-motor-kontrolü-1

mblcok-arduino-potansiyometre-ile-servo-motor-kontrolü-1

Burada potansiyometrenin orta bacağının bağlı olduğu A5 analog pininden okunan değeri 0,17595 ile çarpıp direk olarak servo motorun bağlı olduğu arduino 3 numaralı pwm pinine gönderiyoruz.

Yöntem 2: Değişken kullanarak….

Bu kodlar için önce soldaki ‘Veri&Bloklar’ altındaki ‘Bir Değişken Oluştur’ butonuna basarak  potDeger adında bir değişken oluşturduk. Sonra A5 potansiyometre pininden okunan değeri 0,17595 ile çarparak bu değişkene aktardık. Sonrasında 3 numaralı servo motorun bağlı olduğu arduino pinine bu değişkeni yazdırdık.

mblcok-arduino-potansiyometre-ile-servo-motor-kontrolü-2

mblcok-arduino-potansiyometre-ile-servo-motor-kontrolü-2

 

Yukarıdaki ardunino devre şemasını ve mblock kodlarını eksiksiz olarak hazırladıktan sonra kodları arduinoya yüklüyoruz.

Bu işlem için kodların en üstindeki ‘Arduino Programı’ kodunun üzerine fare ile sağ tıkladıktan sonra ‘Arduino’ya yükle’ seçeneğini tıklıyoruz.

 

Açılan pencerede sağ taraftaki Arduinoya Yükle butonuna basarak yükleme işlemini yapıyoruz. Eğer arduino portu seçilmemişse yükleme başarısız uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Üstteki ‘Bağlan’ menüsünden ‘Seri Port’ seçtikten sonra arduinonun bağlı olduğu portu seçip kodları tekrar yükleme yapmanız gerekiyor.

Kodları başarılı bir şekilde arduinoya yüklediyseniz potansiyometreyi sola ve sağa çevirerek servo motorun yönünü ayarlayabileceğiniz bir arduino uygulaması yapmış olacaksınız.

SONUÇ:

Bu dersimizde arduinoya bağlı potansiyometreden okunan değer ile servo motoru nasıl kontrol edebileceğimizi öğrendik.

Konu ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

Yeni yazılardan anında haberdar olmak için arduinomedia facebook hesabını takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/arduinomedia/

Bir sonraki dersimizde arduinoya bağlı bir buzzerdan ses almak için gerekli işlemleri inceleyeceğiz.

Bir sonraki derse geçiş yapmak için tıklayınız.

#Ders7-mBlock ve arduino ile buzzer kullanımı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.