Arduinomedia.com

Arduino ile LM35 Sıcaklık Sensörü Kullanımı-LM35 Uygulaması

Sıfırdan arduino derslerinin bu dersinde arduino ile LM35 kullanımı için gerekli LM35 arduino bağlantı devresini ve LM35 arduino kodlarını inceleyeceğiz.

Arduino ile LM35 Sıcaklık Sensörü Kullanımı-LM35 Uygulaması

Sıfırdan arduino derslerinin bu dersinde arduino ile LM35 kullanımı için gerekli LM35 arduino bağlantı devresini ve LM35 arduino kodlarını inceleyeceğiz.

Bu dersin sonunda;

  • LM35 nedir?
  • LM35 Arduino Projelerinde Hangi Amaçla Kullanılır?
  • LM35 sıcaklık sensörü arduino bağlantısı nasıl yapılır?
  • Arduino ile LM35 sıcaklık ölçümü nasıl yapılır?

sorularının detaylı cevaplarını vermiş olacağız.

LM35 Nedir? LM35 Nasıl Çalışır?

LM35 çok hassas ölçümü yapabilen bir sıcaklık sensörüdür. 4V ile 30 V arasında herhangi bir voltaj ile besleme yapılabilir. -55 ℃ ile 155 ℃ arasında ölçüm yapabilmektedir. 25 ℃’de, 0,5 ℃ hassasiyetle ölçüm yapabilmektedir.

LM35 sıcaklık sensörü, sıcaklık ile doğru orantılı olarak değişen bir çıkış voltajı üretir. Her 10mV’luk çıkış voltaj değişimi 1 ℃’ye denk gelir. Bu durumda ölçülen lm35 çıkış voltajını 10mV’a böldüğümüzde sıcaklık değerini elde ederiz. Örneğin, 250 mV bir çıkış için ölçülen sıcaklık değeri 25  ℃ olacaktır.

LM35 Arduino Projelerinde Hangi Amaçla Kullanılır?

LM35, arduino ile sıcaklık kontrolü gerektiren tüm projeler için kullanılabilmektedir. Örneğin sıcaklığa göre açılıp kapanan röle devrelerinde, akıllı ev projelerinde, uzaktan kontrollü ısıtma sistemlerinde LM35 ile hassas ölçümler yapabilmek mümkündür.

LM35 sıcaklık sensörü arduino bağlantısı nasıl yapılır?

Lm35 sıcaklık sensörünün üç bacağı bulunur. Bunlardan ikisi + ve – besleme bacakları iken ortadaki bacağı data bacağıdır ve arduino analog pinlerine bağlanmalıdır.

lm35-sicaklik-sensoru-baglanti-bacaklari

lm35-sıcaklık-sensörü-bağlantı-bacakları

Aşağıdaki lm35 arduino bağlantı şemasını inceleyerek gerekli devreyi kuralım.

arduino-lm35-baglanti-devre-semasi

arduino-lm35-bağlantı-devre-şeması

Devreyi hazırladıktan sonra lm35 arduino kodlarını yazalım.

Arduino ile LM35 sıcaklık sensörü kodları

Kodlara geçmeden önce LM35 analog çıkış pini sıcaklıkla orantılı olarak 0 ile 1.1 V arasında çıkış vermektedir. Bu nedenle analog pinden alınan 5V çıkışı 0 ile 1.1 V arasında çıkış verecek şekilde düzenlemeliyiz.

Bu işlem için analogReference (INTERNAL); komutunu kullanmalıyız. analogReference (); komutu, analog giriş için kullanılan referans voltajını yapılandırır. Bu sayede LM35 sıcaklık sensöründen en hassas şekilde yararlanabiliriz.

Normalde analog çıkışlardan 0 ve 5V için 0 ile 1023 arasında çıkış almaktayız. Fakat  analogReference (); komutuyla analog çıkışı 0-1.1V (1100 mV) arasına indirgedik. Bu durumda her bir analog sinyale karşılık gelen miliVolt değerini hesaplamalıyız. Bu işlem için 1024/1100=0,931 yaklaşık değeri elde edilmektedir. Her 10 mV değişim 1 ℃ sıcaklığa karşılık geldiğini söylemiştik. Bu durumda sensörden okunan analog değeri 10 x 0,931 =9,31 değerine böldüğümüzde ölçülen sıcaklık değerini tespit etmiş oluruz.

Bu bilgilerden sonra şimdi arduino lm35 kodlarını yazalım.

Kodları arduinoya yükledikten sonra arduino programının sağ üst köşesindeki  büyüteç butonuna tıklayarak seri port ekranını açalım.

lm35-arduino-kodları

lm35-arduino-kodları

Seri port ekranını açtığınızda lm35 sıcaklık değeri gösterilmeye başlayacaktır.

arduino-ile-lm35-sicaklik-olcumu

arduino-ile-lm35-sıcaklık-ölçümü

ÖZET: Bu yazımızda arduino ile lm35 kullanımı için gerekli arduino lm35 bağlantısını ve arduino lm35 kodlarını inceledik.

Konu ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

Yeni yazılardan anında haberdar olmak için arduinomedia facebook hesabını takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/arduinomedia/

Diğer tüm arduino modül kullanımları ve örnek arduino projeleri için kardeş sitemizi incelemeyi unutmayın…

www.kodlakafa.com

Bir sonraki dersimizde görüşmek dileğiyle…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.