Arduinomedia.com

Arduino ile Joystick Kullanımı-Arduino Joystick Uygulaması

Arduino ile Joystick Kullanımı-Arduino Joystick Uygulaması

Sıfırdan arduino derslerinin bu dersinde arduino ile joystick kullanmak için gerekli arduino joystick bağlantısını ve arduino joystick kodlarını inceleyeceğiz.

Joystick modülü arduino projelerinin belki de en çok kullanılan modüllerinin başında gelir. Arduino ile led yakma, arduino ile servo motor kontrolü, arduino ile DC motor kontrolü, arduino ile araba kontolü ve aklınıza gelebilecek bir çok projede joystick modülleri kullanılır.

Arduino ile Joystick kullanımı yazılarımız 4 bölümden oluşacaktır.

Joystick Nedir?

Joystick modülü, içerisinde iki eksende hareket edebilen iki potansiyometre bulunan tümleşik bir modüldür. Bu iki potansiyometrenin hareketi ile 2 eksende bir hareket elde edilir. Bu X ve Y ekseninde elde edilen hareket sonucunda potansiyometrelerden okunan değerler led yakma, motor kontrolü, uzaktan kumandalı araba kontrolü vb bir çok arduino projesinde kullanılabilir.

arduino-joystick-x-y-eksen-hareketi

arduino-joystick-x-y-eksen-hareketi

Joystick modülünün X ve Y eksenleri yukarıdaki resimdeki gibidir. Ayrıca joystick modülünün bir kenarında bir adet buton butunmaktadır. Bu buton joystick modülüne üstten bastığınızda 0 değerini, basılmadığında ise 1 değerini üretir. Bu buton Pullup olduğu için normal butonların tersine bir çalışma mantığı vardır.

Arduino ile Joystick Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Joystick modülünde 5 adet çıkış pini bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; Gnd, 5V, VRx, VRy ve SW pinleridir. Bu pinlerin arduino bağlantısı aşağıdaki resimdeki gibi yapılmalıdır.

joystick-arduino-baglantisi-nasil-yapilir

joystick-arduino-baglantisi-nasil-yapilir

Hazırlayacağımız arduino devresinde VRx pinini A0, VRy pinin A1 analog pinlerine, SW pinini ise arduino 2 numaralı dijital pine bağlayacağız. Aşağıdaki arduino joystick bağlantı devresini hazırlayalım.

arduino-joystick-bağlantı-devresi

arduino-joystick-bağlantı-devresi

Şimdi arduino kodlarını hazırlayalım.

Arduino ile Joystick Kodları

Hazırlayacağımız arduino kodları ile joystick X,Y pozisyon bilgilerini ve joystick buton değerini serial ekrana yazdırarak değişimini inceleyeceğiz.

Kodlarda joystik modülünü arduinoya bağladığımız pin değerlerini okuyarak gerekli değişkene aktarıyoruz. Sonra bu değerleri Serial.print komutuyla seri ekrana yazdırıyoruz.

Kodları arduino kartınıza yüklemeden önce Araçlar menüsünden Kart ve Port seçimini uygun şekilde yapmalısınız.

arduino-programı-kart-ve-port-seçimi

arduino-programı-kart-ve-port-seçimi

Sonrasında kodları arduino kartınıza yükleyin.

arduino-joystick-kodları

arduino-joystick-kodları

Yükleme işlemi bittiğinde kod penceresinin sağ üst köşesindeki Büyüteç resmine tıklayarak veya klavyeden CTRL + Shitf + M kısayol tuşu ile Serial Port Ekranını açabilirsiniz.

Eğer bağlantı ve kodları doğru bir şekilde yaptıysanız seri port ekranında joystick verileri gösterilmeye başlayacaktır. X ve Y ekseni 500 ile 520 arasında ve buton değeri 1 olarak görünecektir.

Joystick topunu hareket ettirerek X ve Y eksen değişimlerini, Joystick topuzuna basarak buton durumunu seri port ekranında izleyebilirsiniz.

Bu yazıda temel arduino joystick kullanımı anlatılmıştır. Joystick modülünün diğer kullanımları için aşağıdaki diğer yazılarımıza gözatmayı unutmayın.

ÖZET:

Bu dersimizde arduino joystick bağlantısını, arduino joystick kodlarını inceledik. Arduino ile joystick verilerini  seri port ekranında gösterdik.

Konu ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

Yeni yazılardan anında haberdar olmak için arduinomedia facebook hesabını takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/arduinomedia/

Diğer tüm arduino modül kullanımları ve örnek arduino projeleri için kardeş sitemizi incelemeyi unutmayın…

www.kodlakafa.com

Bir sonraki dersimizde görüşmek dileğiyle…

 

Etiketler:

Yorumlar
  1. kemal dedi ki:

    kod cok isime yaradı teşekkürler