Arduinomedia.com

App inventor ve Arduino Bluetooth ile Led Yakma Uygulaması

App inventor ve Arduino Bluetooth ile Led Yakma Uygulaması

Bu yazıda sizlerle birlikte arduino ve bluetooth ile led yakmak için gerekli olan app inventor ile android mobil uygulama yazma adımlarını öğreneceğiz.

Akıllı telefonların hayatımızın hemen hemen her alanında kullanımının artmasıyla birlikte, akıllı telefonlardan kontrol edebildiğimiz cihazlarda tüm hızıyla gelişmeye devam ediyor. Akıllı cihazlar üzerinden bluetooth veya wifi aracılığıyla kontrol edebileceğiniz arduino kontrollü projeler gerçekleştirebilirsiniz.

Bu projede;

 • App inventor ile mobil uygulama nasıl yazılır?
 • Mobil uygulama ile bluetooth üzerinden arduinoya komut nasıl gönderilir?
 • Android uygulama ile arduino led yakma adımları nelerdir?

sorularını cevaplandıracağız.

Bu tür projeler iki ayrı bölüm gibi düşünülmelidir. Birinci bölüm bluetooth modülüne sinyal gönderecek mobil uygulamayı app inventor ile yazma, ikinci bölüm ise bluetooth ile alınan verilere göre işlem yapacak olan arduino devresini ve arduino kodlarını yazmak olacaktır. Biz de projemizde bu adımlara göre ilerleyeceğiz.

Bluetooth kullanımı ve AT komutları hakkında detaylı bilgi için linkteki yazıyı inceleyebilirsiniz.

arduino-ile-bluetooth-kullanimi

App inventor ile Led Yakma Android Mobil Uygulaması

App inventor ile mobil uygulama geliştirebilmek için app inventor websitesindeki Create Apps butonuna tıkladıktan sonra gmail hesabı ile siteye giriş yapabilirsiniz.

Giriş işleminden sonra Start New Project butonuna tıkladıktan sonra açılacak proje ismi belirleme penceresinde projenize isim vererek projeyi başlatabilirsiniz.

app-inventor-ile-mobil-uygulama-yazma

App inventor ile mobil uygulama yazma

Artık mobil uygulama penceresine geçiş yapmış olduk. Şimdi Design penceresinden görsel tasarımı, Blocks penceresinden ise uygulama kodlarını yazabiliriz.

İlk olarak uygulamamızın görsel tasarımını yapalım.

#1.BÖLÜM

App inventor Uygulama Ekran Tasarımı

Bluetooth ile led yakma uygulaması için app inventor ekranına soldaki

#1-Palette bölümündeki Layout sekmesinden 1 adet VerticalArrangement ve 1 adet HorizontalArrangement nesnesi ekleyin. Sağdaki Properties penceresinden bu nesneler için görsel ayarlamaları yapabilirsiniz. AlignHorizontal ve AlignVertical seçeneklerini Center olarak, Height özelliğini Automatic, Width özelliğini ise %90 olarak ayarlayalım.

#2– VerticalArrengement nesnesinin içine soldaki Palette bölümündeki User Interface sekmesinden 1 adet Label ve 1 adet ListPicker ekleyelim. Bu nesnelerin görsel özelliklerini sağ taraftaki Properties penceresinden resimdeki gibi ayarlayabilirsiniz.

Label (etiket) nesnesini bluetooth bağlantısının yapılıp yapılmadığı ile ilgili bilgi vermesi için kullanacağız.

ListPicker nesnesini ise akıllı cihaz ile eşleşen ve halen kapsama alanındaki bluetooth cihazlarını listelemek için kullanacağız.

#3– HorizontalArrengement nesnesinin içine soldaki Palette bölümündeki User Interface sekmesinden 2 adet Buton ekleyelim. Bu butonlardan birini ledi yakmak, diğerini ise ledi söndürmek için kullanacağız. Bu butonların görsel özelliklerini sağdaki Properties penceresinden aşağıdaki ekran görüntüsüne benzer şekilde düzenleyebilirsiniz.

#4– Son olarak tasarıma bluetooth iletişimi için soldaki Palette bölümündeki Connectivity sekmesinden BluetoothClient nesnesini ekleyelim. Bu nesne ekranda görünmeyecektir. Ekranın alt kısmında görebilirsiniz.

Yukarıdaki 4 maddeyi uyguladığınızda aşağıdaki ekran görüntüsüne benzer yapıda bir tasarıma sahip olacaksınız.

app-inventor-bluetooth-led-yakma-ekran-tasarimi

app-inventor-bluetooth-led-yakma-ekran-tasarımı

Şimdi app inventor penceresinin sağ üst köşesindeki Blocks butonuna tıklayarak uygulamayı kodlamaya başlayabiliriz.

Bluetooth ile Led Yakma App Inventor Kodları

Soldaki Blocks sekmesinde standart kodların yanında ekran tasarımına eklediğimiz nesneler ile ilgili kodları görebilirsiniz. Bu kodları kullanarak görseldeki kod yapısını hazırlayalım.

app-inventor-bluetooth-led-yakma-kodlari

app-inventor-bluetooth-led-yakma-kodları

Kodları açıklayalım…

BeforePicking kodu Lispicker nesnesi içine akıllı telefon ile eşleşen ve halen bluetooth kapsama alanında olan cihazların listesini ekliyoruz.

Kişi tasarımdaki Bluetooth Listesi isimli ListPicker nesnesine tıkladığında bu bluetooth listesi görüntülenecektir. Listeden herhangi bir bluetooth cihazı seçildiğinde ise AfterPicking kodu çalışacak ve bu bluetooth cihazı ile bağlantıyı yaptıktan sonra ekran tasarımındaki Labelin etiket yazısını Bağlandı olarak değiştirip yazı rengini yeşil yapacaktır.

Button1 ledi yakacağından arduinoya bağlı HC-05 bluetooth modülüne 1 değerini , Button 2 ye tıklandığında ise ledi söndürmek üzere 0 değerini göndereceğiz.

Uygulamayı Test Etme ve Android Cihaza Yükleme

Yazdığınız uygulamayı ister anlık olarak test edebilir, isterseniz de akıllı cihazınıza yükleyebilirsiniz.

UYARI: HC-06 ya da HC-05 bluetooth modülleri Bluetooth 2.0 versiyonunu desteklediklerinden IOS işletim sisteminde Bluetooth listesinden görünmeyeceklerdir. Bu nedenle sadece Android cihazlarda kullanılabilirler.

AI Companion Uygulaması ile Projeyi Canlı Test Etmek

App inventor ile yazdığınız mobil uygulamayı canlı test etmek için aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Akıllı cihazınızın Bluetooth menüsüne girerek bluetooth modülü ile eşleşme sağlayın. Bluetooth modüllerinin fabrikasyon olarak görünen ismi HC-06 ya da HC-05, şifresi ise 1234 olacak şekilde ayarlanmıştır. Bilgileri girerek eşleşmeyi sağlayın.
 2. Anlık uygulama testi için akıllı cihazınıza uygulama marketinden AI Companion isimli uygulamayı yükleyin.
 3. Akıllı cihazınızda AI Companion uygulamasını çalıştırın.
 4. App inventor sayfasında Connect menüsünden AI Companion seçeneğini tıklayın. Ekranda içinde karekod ve 6 haneli bir kod olan bir pencere açılacaktır.
 5. Akıllı cihazınızdaki AI Companion programında ister 6 haneli kodu girip Connect with code butonuna tıklayın, isterseniz Scan QR code butonuna tıklayarak kameradan QR kodu okutun.(Eğer akıllı cihaz ve bilgisayarınız aynı ağa bağlı ise Use Legacy Connection kutucuğunu işaretleyin.)
 6. Bağlantı sağlandığında akıllı cihazınızın ekranına uygulama aktarılacaktır.
 7. Bluetooth listesi butonuna basarak HC-05 ya da HC-06 bluetooth cihazını seçin.
 8. Led Yak ve Led söndür butonlarına basarak arduino’ya bağlı ledi açıp kapatabilirsiniz.

App Inventor Uygulamasını Akıllı Cihaza Kurmak

Uygulamayı test ettikten sonra her şey sorunsuz çalışıyorsa, uygulamanızı akıllı cihazınıza kurarak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bu işlem için Build menüsünden App(provide QR code for .apk) seçeneğini tıklayın. Ekrana bir karekod açılacaktır. Akıllı cihazınızdaki QR kod okuma uygulamasını çalıştırarak kodu kamera ile okutun. Uygulamanın apk dosyası cihazınıza indirilecektir.

İndirme işleminden sonra uygulama kurulumunda sorun yaşamamak için akıllı cihazınızın Ayarlar–>Güvenlik Ayarları bölümünden Cihaz Yönetimi bölümünü bulun. Burada Bilinmeyen Kaynaklar( Play store dışındaki kaynaklardan uygulama kurulmasına izin ver) ayarını seçili hale getirin.

İndirilenler klasöründen uygulamayı bulup kurulumunu yapabilirsiniz. Uygulamayı çalıştırıp bluetooth bağlantısını yaptıktan sonra arduinoya bağlı ledi yakıp söndürme işlemini bluetooth üzerinden yapabilirsiniz.

App inventor ile ilgili bölümü tamamladıktan sonra sıra geldi arduino devresini ve kodlarını hazırlamaya…

#2.BÖLÜM

Bluetooh Led Yakma Arduino Devre Şeması

Projede kullanılacak malzemeler;

Arduino Uno, Breadboard, HC-05 Bluetooth Modülü, Led, Direnç, Jumper Kablo…

Aşağıdaki görseldeki devreyi hazırlayalım.

bluetooth-ile-led-yakma-arduino-devresi

bluetooth-ile-led-yakma-arduino-devresi

 

Bluetooh Led Yakma Arduino Kodları

Aşağıdaki kodlar Bluetooth modülüne android uygulamasından göndereceğimiz 0 ve 1 değerini alarak ledin yanıp sönmesini sağlayacaktır.


SoftwareSerial kütüphanesi, arduino kartındaki herhangi bir dijital pini RX ve TX pinleri olarak kullanabilmemize imkan sağlamaktadır.

Kodları arduinoya yükledikten sonra akıllı cihazdaki app inventor ile yazdığımız uygulamayı çalıştırıp bluetooth bağlantısını yaptıktan sonra ekrandaki butonlara tıklayarak ledi yakıp söndürme işlemini yapabilirsiniz.

ÖZET: Bu yazıda app inventor ve arduino ile bluetooth üzerinden led yakma projesi gerçekleştirdik.

Projemizin sonuna geldik…Proje ile ilgili görüş, öneri ve fikirlerinizi yorumlar bölümünden bize yazmayı unutmayın!

Projeyi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Arduinomedia sosyal medya hesaplarını takip ederek yeni yazılardan anında haberdar olmayı unutmayın.

SONRAKİ PROJEDE NE VAR?

arduino-ile-bluetooth-led-parlaklik-ayarlama

Bir sonraki projede app inventor ve arduino ile led parlaklığı ayarlama android uygulaması ve arduino kodlarını inceleyeceğiz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Ramazan4503 dedi ki:

  Teşekkürler hocam. Emeğinize Sağlık.

  1. amediaadmin dedi ki:

   Rica ederim ramazan hocam…