Arduinomedia.com

App inventor ve Arduino Bluetooth ile Led Parlaklığı Ayarlama

App inventor ve Arduino Bluetooth ile Led Parlaklığı Ayarlama

Bu yazıda sizlerle birlikte arduino ve bluetooth ile led parlaklığı ayarlamak için gerekli olan app inventor ile android mobil uygulama yazma adımlarını öğreneceğiz.

Bu yazıda temel olarak;

 1. App inventor ile mobil uygulama yazma,
 2. Bluetooth ile led parlaklığı ayarlama,
 3. App inventor ve arduino ile bluetooth kontrol etme başlıkları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Bildiğimiz gibi app inventor ile hazırlayacağımız mobil uygulamalar sayesinde arduino devresindeki bluetooth modülüne bağlanarak komutlar gönderebileceğimizi bi önceki yazımızda görmüştük.

arduino-ile-bluetooth-led-yakma

Şimdi ise arduino kartına bağlı bir ledin parlaklığını bluetooth üzerinden app inventor ile hazırlayacağımız mobil uygulama üzerinden kontrol edeceğiz.

Bu işlem için öncelikle arduino devresini ve kodlarını, ardından app inventor ile mobil uygulamasını hazırlayalım.

# 1.BÖLÜM

Bluetooth ile Led Parlaklığı Ayarlama Arduino Devresi

Bu proje için malzeme listesi;

 • Arduino uno,
 • HC-05 veya HC-06 bluetooth modülü,
 • Breadboard,
 • Led,
 • 330 ohm direnç,
 • Jumper kablo

Yukarıdaki malzemeleri kullanarak şemadaki arduino bluetooth devresini hazırlayalım.

arduino-bluetooth-led-parlaklik-ayar-devresi

arduino-bluetooth-led-parlaklik-ayar-devresi

Devreyi incelediğimizde bluetooth modülünün TX pini arduino 10 numaralı dijital pine, RX pini ise arduino 11 numaralı dijital pine bağlanmıştır. Led parlaklık kontrolü yapacağımızdan ledin uzun bacağına taktığımız direncin dış bacağından arduino 3 numaralı dijial pwm pinine bağlantı yapıyoruz.

Bluetooth Led Parlaklık Ayarı Arduino Kodları

Kodları incelediğimizde herhangi bir bluetooth bağlantısı varsa, bluetooth cihazından okunan değeri analogWrite komutu ile ledin bağlı olduğu 3 numaralı pwm pinine yazdırıyoruz. Bu sayede ledin parlaklığını kontrol edebileceğiz.

Kodları arduino kartına yükleyin.

# 2.BÖLÜM

Bu bölümde app inventor ile led parlaklık kontrolü için gerekli mobil uygulamayı hazırlayacağız.

Öncelikle App Inventor websitesine giderek Create Apps! butonuna tıklayın. Açılan sayfada gmail hesabınız ile oturum açın.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Start New Project butonuna basın, projenize bir isim verdikten sonra artık tasarıma başlayabiliriz.

App Inventor Mobil Uygulama Ekran Tasarımı

App inventor sitesinde sol tarafraki Palette bölümünden ekrandaki uygun olan nesneleri sürükle bırak yöntemiyle ekrana ekleyelim ve aaşağıdaki görseldeki tasarıma benzer bir tasarım oluşturalım.

app-inventor-bluetooth-led-parlaklik-ayarlama-uygulama-tasarimi

app inventor bluetooth led parlaklık ayarlama uygulama tasarımı

Eklediğiniz nesnelerin sağdaki Components bölümündeki sıralamada olmasına dikkat ediniz.

Nesneler sırasıyla;

HorizontalArrengement ve VerticalArrengement nesneleri sol Palette bölümünde Layout sekmesinde,

Label, ListPicker, Button ve Slider nesneleri User Interface sekmesinde,

BluetoothClient ise Connectivity sekmesinde yer almaktadır.

Nesneleri ekledikten sonra sağ kenardaki Properties penceresindeki ayarları kullanarak görsel özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Buradaki önemli nokta Slider nesnesinin Properties ayarlarıdır. Pwm sinyali göndereceğimiz için MaxValue değeri 255, MinValue değeri 0 ve ThumbPosition değeri olarak belirlenmelidir. Ayrıca nesnenin Width yani genişlik değerini 90 percent olarak ayarlamanız slider kontrolü açısından iyi olacaktır.

App Inventor Mobil Uygulama Kodları

Ekran tasarımı bittiğinde sağ üst köşedeki Blocks butonuna tıklayarak kodlama penceresine geçiş yapabilirsiniz.

Burada uygulama ile arduinoya bağlı bluetooth modülüne bağlantı için ve bağlandıktan sonra led parlaklığını ayarlayacak 0-255 arasındaki slider değerini bluetooth modülüne aktaracak kodları yazacağız.

app-inventor-listpicker-kod

Bu kod ile uygulama çalıştırıldığında, ListPicker nesnesine akıllı cihazın eşleştiği ve kapsama alanında bulunan bluetooth adreslerini çekiyoruz.

app-inventor-listpicker-afterpicking-kod

Bu kod ListPicker nesnesinden herhangi bir bluetooth bağlantısı seçildiğinde çalışır. Bluetooth bağlantısı sağlandığında tasarımdaki en üstteki Bağlantı Yok yazan label nesnesinin arkaplanını yeşil renk yapıyoruz, yazısını da BAĞLANDI! olarak değiştiriyoruz.

app-inventor-disconnect-buton-kodBu kod tasarımdaki Bağlantıyı Kes butonunun kodlarıdır. Butona tıklandığında bluetooth bağlantısını kesecek ve label 1 etiketinin arkaplanını kırmızı, yazısını ise Bağlantı Yok! olarak değiştirecektir.

Bu kod ile slider pozisyonunda bir değişiklik olduğunda label3 etiketinin yazısını slider değeri olarak ayarlayacağız. Sonrasında bağlandığımız bluetooth nesnesine yine bu slider değerini göndereceğiz. Burada slider için ayarladığımız MaxValue değeri 255 ve MinValue değeri 0 olacağından bu aralıklarda değeri bluetooth cihazına göndermiş olacağız.

Uygulamayı Test Etme ve Android Cihaza Yükleme

Yazdığınız uygulamayı ister anlık olarak test edebilir, isterseniz de akıllı cihazınıza yükleyebilirsiniz.

UYARI: HC-06 ya da HC-05 bluetooth modülleri Bluetooth 3.0 versiyonunu desteklediklerinden IOS işletim sisteminde Bluetooth listesinden görünmeyeceklerdir. Bu nedenle sadece Android cihazlarda kullanılabilirler.

AI Companion Uygulaması ile Projeyi Canlı Test Etmek

App inventor ile yazdığınız mobil uygulamayı canlı test etmek için aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Akıllı cihazınızın Bluetooth menüsüne girerek arduinoya bağlı bluetooth modülü ile eşleşme sağlayın. Bluetooth modüllerinin fabrikasyon olarak görünen ismi HC-06 ya da HC-05, şifresi ise 1234 olacak şekilde ayarlanmıştır. Bilgileri girerek eşleşmeyi sağlayın.
 2. Anlık uygulama testi için akıllı cihazınıza uygulama marketinden MIT AI2 Companion isimli uygulamayı yükleyin.
 3. Akıllı cihazınızda AI Companion uygulamasını çalıştırın.
 4. App inventor sayfasında Connect menüsünden AI Companion seçeneğini tıklayın. Ekranda, içinde karekod ve 6 haneli bir kod olan bir pencere açılacaktır.
 5. Akıllı cihazınızdaki AI Companion programında ister 6 haneli kodu girip Connect with code butonuna tıklayın, isterseniz Scan QR code butonuna tıklayarak kameradan QR kodu okutun.(Eğer akıllı cihaz ve bilgisayarınız aynı ağa bağlı ise Use Legacy Connection kutucuğunu işaretleyin.)
 6. Bağlantı sağlandığında akıllı cihazınızın ekranına uygulama aktarılacaktır.
 7. BAĞLAN butonuna basarak HC-05 ya da HC-06 bluetooth cihazını seçin.
 8. Slider nesnesini sağa sola kaydırarak değerini değiştirdiğinizde arduino devrenizdeki led parlaklığının değiştiğini göreceksiniz.

App Inventor Uygulamasını Akıllı Cihaza Kurmak

Uygulamayı test ettikten sonra her şey sorunsuz çalışıyorsa, uygulamanızı akıllı cihazınıza kurarak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bu işlem için Build menüsünden App(provide QR code for .apk) seçeneğini tıklayın. Ekrana bir karekod açılacaktır. Akıllı cihazınızdaki QR kod okuma uygulamasını çalıştırarak kodu kamera ile okutun. Uygulamanın apk dosyası cihazınıza indirilecektir.

İndirme işleminden sonra uygulama kurulumunda sorun yaşamamak için akıllı cihazınızın Ayarlar–>Güvenlik Ayarları bölümünden Cihaz Yönetimi bölümünü bulun. Burada Bilinmeyen Kaynaklar( Play store dışındaki kaynaklardan uygulama kurulmasına izin ver) ayarını seçili hale getirin.

İndirilenler klasöründen uygulamayı bulup kurulumunu yapabilirsiniz. Uygulamayı çalıştırıp bluetooth bağlantısını yaptıktan sonra arduinoya bağlı ledi yakıp söndürme işlemini bluetooth üzerinden yapabilirsiniz.

ÖZET: Bu yazıda app inventor ve arduino ile bluetooth üzerinden led parlaklığı ayarlama projesi gerçekleştirdik.

Projemizin sonuna geldik…Proje ile ilgili görüş, öneri ve fikirlerinizi yorumlar bölümünden bize yazmayı unutmayın!

Projeyi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Arduinomedia sosyal medya hesaplarını takip ederek yeni yazılardan anında haberdar olmayı unutmayın.

SONRAKİ PROJEDE NE VAR?

Bir sonraki projede app inventor ve arduino ile çoklu led yakma android uygulaması ve arduino kodlarını inceleyeceğiz.

arduino-ile-bluetooth-coklu-led-yakma

arduino-ile-bluetooth-coklu-led-yakma

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.